Eplene blomstrer i Svelvik
Epleblomst og jordbær symboliserer fruktkommunen Svelvik, som på tross av sin beskjedne størrelse er Vestfolds største fruktleverandør og landets 5. største på epler. ”Det er ikke noe å lure på. Svelvik er den beste plassen i Norge - også for epledyrking. Jeg begynner å bli lei alt snakket om blomstringen i Hardanger. Har dere egentlig vært i Svelvik?” Harald Inge Sand, epledyrker i Svelvik.
”Svelvik i Vestfold har et mikroklima som er optimalt for epledyring,” forteller kulturansvarlig for epler, Knut Amund Surlien.
”Her har det vært dyrket epler siden 1840-årene, så vi har lange tradisjoner. Men i løpet av de siste årene har epledyrking blitt svært modernisert. Trærne er nærmere 3 meter høye og de står mye tettere enn det som var vanlig før. Like sol- og lysforhold i hele treet gir gunstigere vekstforhold for hver enkelt frukt. Og eplene fra Svelvik er like saftige og gode som de alltid har vært.”
Knut Amund Surlien, kulturansvarlig for epler i Gartnerhallen. | Knut Amund Surlien, kulturansvarlig for epler i Gartnerhallen |
Skriv ut
» Tilbake